Czysty poniedziałek

18 marca, poniedziałek

Czysty poniedziałek
© ShutterStock
Czysty poniedziałek (lub „czysty poniedziałek”) to ważne święto religijne i kulturalne obchodzone w Kościele prawosławnym. Jest to początek Wielkiego Postu, który trwa 40 dni aż do Wielkanocy.

Historia i znaczenie
Czysty poniedziałek ma swoje korzenie w tradycji chrześcijańskiej i wiąże się z przygotowaniem do Wielkiego Postu, okresu pokuty i wstrzemięźliwości. Święto symbolizuje także oczyszczenie z grzechów i przywiązań materialnych, co znajduje odzwierciedlenie w jego nazwie. W tym dniu wierzący wezwani są do rozpoczęcia postu od oczyszczenia ducha i ciała.

Tradycje i zwyczaje
Posiłek bez mięsa. W Czysty Poniedziałek tradycyjnie odbywa się uroczysty lunch bez mięsa. Zamiast tego podawane są dania z ryb, warzyw i roślin strączkowych. Często na stole można zobaczyć takie dania jak oliwki, hummus, sałatki i owoce.

Pikniki. Wiele rodzin świętuje ten dzień na świeżym powietrzu, urządzając pikniki w parkach lub na plażach. To czas relaksu i komunikacji z bliskimi.

Kartonowe maski i gry. W niektórych regionach Grecji zwyczajem jest noszenie masek i udział w ludowych zabawach, co nadaje świętu pogodny nastrój.

Liturgia. Niektórzy wierzący uczęszczają w tym dniu na nabożeństwa, aby otrzymać błogosławieństwa i rozpocząć post od duchowego oczyszczenia.
Czysty poniedziałek – pozostało dni: 114. Ustaw Odliczanie czasu do wydarzenia

Czysty poniedziałek w innych latach

Czysty poniedziałek w innych krajach

Niniejsza strona internetowa używa plików cookies. Kontynuując korzystanie z tej strony, wyrażasz zgodę na nasze warunki dotyczące korzystania z plików cookie.